Seçilmiş

Atolye

Teknoloji

Ev & Dekorasyon

Mutfak

Oyun

Outdoor

Sanat

Arduino VGA Çıkışı

Tanıtım: Proje

Önceden paylaştığımız TV çıkışıyla çalışan Arduino ping-pong projemizi hatırlıyosunuzdur. Eğer hatırlamıyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Bu proje, mevzubahis projenin geliştirilmiş VGA ile çalışan sürümüdür. 4 rengi destekler, 120x60 çözünürlükte sesli çıkış verir. Mümkün olduğunca ek devre elemanından kaçınılmış ve shield kullanılmamıştır. Basitleştirilmeye çalışılmıştır.

Sadece birkaç direnç, DSUB15 konnektörü ve bir çift potensiyometre kullanılmıştır. Arduino ve potensiyometreler iki ayrı ahşap kutuya konmuştur. Potensiyometreler ana bloğa eski bir usb kablosu kullanılarak bağlanmıştır. Video daha iyi şekilde göstermektedir.

1. Adım: Yazılım


Bu projede TVout kütüphanesi yerine VGAx kütüphanesi kullanılmıştır. Kütüphanenin kendisini ve proje kodlarını BURADAN indirebilirsiniz. Dosyayı indirip açtıktan sonra içerideki zip dosyasını arduinonuza kütüphane olarak ekleyin. Ardından ino dosyasını açıp arduinonuza gönderin. Ardından yapıma başlayın.

2. Adım: Malzemeler

  • Arduino Uno (Nano'da da denendi, çalışıyor.)
  • DSUB15 Konnektörü (VGA kablosunu da kesebilirsiniz onun yerine.)
  • 2 x 68 Ohm ve 2 x 470 Ohm direnç
  • İki adet 10k Ohm potensiyometre
  • İki adet buton
  • 1-2 kOhm arasında iki adet direnç. (Değeri pek de mühim değil.)
  • Kablolar ve Jumperlar
  • Dişi usb çıkışı ve usb kablosu. (Onun yerine herhangi bir kablo da kullanabilirsiniz. Usb olmak zorunda değil.)

Yapım ve şematikler görseldedir.


Rob Cai Adlı Kullanıcıdan Türkçe'ye Çevrilmiştir.Site Link: Instructables


Yorumlar.

903 Görüntülenme

0 Favoriler


coco

Trakya Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Hobi olarak yazılım ve elektronikle ilgileniyorum. Bu siteyi deneyimlerimi paylaşmak için kullanıyorum. Üye olup sizler de paylaşabilirsiniz.


Bir Söz

“İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.”

Tagler

KENDİN YAP MÜHENDİSLİK PROJELERİ PROJE PAYLAŞIN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİS EVDE YAP PROJE YAP ARDUİNO YAZILIM PCB HAZIRLAMA NE YAPTIK DIY DIY YAPIMI NASIL YAPILIR DEKORASYON DIY FİKİRLERİ

Sosyal Medya

Facebook Instagram