Seçilmiş

Atolye

Teknoloji

Ev & Dekorasyon

Mutfak

Oyun

Outdoor

Sanat

Kamp Bıçağı Yapımı

Tanıtım: Kamp Bıçağı

Bu projede estetik, sağlam ve keskin bir kamp bıçağı yapımı üzerine durulmuştur. Böyle bir bıçak yapabilmek için gerekli alet, edevat ve ekipmana sahip olmanız sizin için avantaj olacaktır. Yine de her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır diyerek olayı sizlere bırakıyoruz. 

1. Adım: Tasarım

Boş bir plaka çelik olarak başlayıp, üzerine bıçak tasarımınızı çizin. Tasarımınızı isterseniz internetten bulup, yazıcıdan çıkarıp da kullanabilirsiniz. Size tasarım aşamasında büyük yardımı dokunur.

2. Adım: Kabaca Şekillendirin

Bu aşamada spiral kesici kullanarak tasarımınızı kabaca şekillendirin. Acele etmenize hiç gerek yok. Ufak parçalar keserek ilerleyin.

3. Adım: Zımparalayın

Bıçağa ağız açmak için bant zımpara kullanılmıştır. Bant zımpara kullanmak daha düz bir şekilde zımparaladığı için daha avantajlıdır. 

4. Adım: Çeliği Sertleştirin

Çeliği sertleştirmek veya halk diliyle çeliğe su vermek bıçakçılık sanatında çok önemlidir.

Bıçağınızı parlak turuncu renge ulaşana kadar ısıtın. Ardından yağa bandırın. Genellikle yağ olarak eski motor yağı tercih edilir. Ama bu projede bitkisel yağ kullanıldığı yazıyor.

Ayrıca yapan arkadaş yağa bandırırken, önce bıçağın ağız kısmını daldırıp ardından geri kalanını batırdığını söylüyor. Böylelikle bıçağın ağız kısmı olabildiğince sertleşirken, sırt kısmı daha yumuşak kalıp kırılmalara karşı dayanıklı kalıyor.

5. Adım: Zımparalama

Çeliğe su verdikten sonra bıçağınızı son kez şekillendirin. Çeliği sertleştirdiğiniz için işinizi zorlaştırabilir fakat ağız kısmının yeterince ince olabilmesi için önemlidir.

6. Adım: Kumlama

Bıçağın mat bir görünüme sahip olması ve aynı zamanda parlaklığını zamanla kaybetmesi gibi problemlerle karşılaşmaması için kumlama tekniği tercih edilmiştir.

7. Adım: Bıçağın Sapı

Bıçağın sap kısmı için sağlamlığı sebebiyle Ketenli Mikarta denilen katmanlı, ketenden yapılan bir malzeme tercih edilmiş. 

8. Adım: Sapı Yapıştırın

Bıçağınızın sapını ayarladıktan sonra sentetik reçine (epoxy sanırım) yardımıyla yapıştırıp çivilerini takın. Birkaç 'işkence' taktıktan sonra kurumaya bırakın. Kurumadan önce kenarlarda kalan yapıştırıcıyı olabildiğince temizlemek işinizi kolaylaştırır.

9. Adım: Son Şekillendirmeler

10. Adım: Son Test

Bıçak görünüş olarak gayet iyi görünüyor. Peki keskinliği de görünüşü kadar iyi mi? Bu soruya cevap bulabilmek için ufak bir test hazırlamış yapan arkadaş.

2.5 cm kalınlığındaki ipi tepeden sarkıtarak (sadece üstten bağlı yani altı serbest) kesmeye çalışmış. Testi başarılı bir şekilde geçen bu bıçak bizlere bıçağın sadece keskin olmasının değil; ağırlığının, dengesinin ve tasarımının da önemli olduğunu göstermiştir.


Wolf Armory Adlı Kullanıcıdan Türkçe'ye Çevrilmiştir.Site Link: Instructables


Yorumlar.

2196 Görüntülenme

0 Favoriler


coco

Trakya Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Hobi olarak yazılım ve elektronikle ilgileniyorum. Bu siteyi deneyimlerimi paylaşmak için kullanıyorum. Üye olup sizler de paylaşabilirsiniz.


Bir Söz

“İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.”

Tagler

KENDİN YAP MÜHENDİSLİK PROJELERİ PROJE PAYLAŞIN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİS EVDE YAP PROJE YAP ARDUİNO YAZILIM PCB HAZIRLAMA NE YAPTIK DIY DIY YAPIMI NASIL YAPILIR DEKORASYON DIY FİKİRLERİ

Sosyal Medya

Facebook Instagram