Seçilmiş

Atolye

Teknoloji

Ev & Dekorasyon

Mutfak

Oyun

Outdoor

Sanat

433 Mhz Alıcı-Vericiler

Tanıtım: Ne İşe Yarar?

Zamanın birinde aldığım bu 433Mhz modüller, fiyatına göre fazlasıyla iyi iş çıkarıyorlar. Bu modüllerin performansları hakkında ufak bir proje hazırladım.

1. Adım: Malzemeler

Arduino

Led

Direnç (led için, benimkisi 510 ohm sanırım.)

Alıcı, Verici

Mesafe Testi İçin Pil

2. Adım: Verici

Önce vericiyi bağladım. Vericinin datasheet'i en fazla 12 v kullanabileceğimizi söylüyor. 12 volttayken 10-15 dk lik süreçte ısınma hatta ılıklaşma bile hissetmedim. Üzerindeki diğer entegrelerin limitlerini de kontrol ettim.

Bana göre voltajı 20v seviyelerine kadar çıkarmanızda sakınca yok :) . Ben yine de 12v olarak ayarladım. 

Ortadaki VCC bacağını +12v'ye bağladım. Gnd -'ye Data ise Arduino'nun 13 no'lu pinine. Yazılım olarak 200 delaylık blink kodu kullandım.

Arduino'ya 12v'yi VIN pini dışında bir yerden bağlamayın. Benden söylemesi :)


Yazılım:


void setup() {
  // unoda 13 oluyor kendisi
  pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT);
}

void loop() {
  digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH);
  delay(200);
  digitalWrite(LED_BUILTIN, LOW);
  delay(200);
}3. Adım: Alıcı

Alıcının limitleri vericiden daha kısıtlı. Maksimum 5v kullanmamız öneriliyor. 3.7v ile sıkıntısız çalışıyor. Pinlere gelince VCC +3.7'ye, GND -'ye, iki adet data pininden birisi ise LED'e bağlanıyor. LED'in - bacağını direnç üzerinden -'ye bağladım.

4. Adım: Sonuçlar

Sonuçlar ev içinde sıkıntısız. Evin en uzak köşesinden, duvar önünden kolaylıkla çekiyor. Bizim ev için performansı Bluetooth'dan daha iyi. Veri hızını ve veri göndermeyi bir sonraki projeye bırakıyorum. VirtualWire kütüphanesini biraz kurcalayacağız :). Açık hava sonuçlarını ise daha iyi performans vermesi adına Edirne'ye geri döndüğümde yapacağım. 

Yorumlar.

3316 Görüntülenme

0 Favoriler


coco

Trakya Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Hobi olarak yazılım ve elektronikle ilgileniyorum. Bu siteyi deneyimlerimi paylaşmak için kullanıyorum. Üye olup sizler de paylaşabilirsiniz.


Bir Söz

“İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.”

Tagler

KENDİN YAP MÜHENDİSLİK PROJELERİ PROJE PAYLAŞIN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİS EVDE YAP PROJE YAP ARDUİNO YAZILIM PCB HAZIRLAMA NE YAPTIK DIY DIY YAPIMI NASIL YAPILIR DEKORASYON DIY FİKİRLERİ

Sosyal Medya

Facebook Instagram