Seçilmiş

Atolye

Teknoloji

Ev & Dekorasyon

Mutfak

Oyun

Outdoor

Sanat

Mini Tesla Bobini Yapımı

Tanıtım: Tesla Bobini Nedir?

    Tesla bobini, 1891 yılında Nikola Tesla tarafından bulunmuştur. Yüksek frekans, yüksek voltaj ve düşük akımda alternatif akım üreten deşarj bobinleridir.

    Bu bobinle kablosuz olarak elektrik aktarabilirsiniz. Yani kolayca floresan lamba yakabilirsiniz. Bildiğiniz gibi elektriğin havada iletilmesi için düşük basınç ya da yüksek voltaj gerekir. Bu bobin yüksek voltaj yaratarak elektriğin havada aktarılmasını mümkün kılıyor.

1. Adım: Malzemeler

    Bizim yapacağımız mini versiyon çok basit ve fazla malzeme gerektirmiyor.

    Malzeme Listesi:

  • 0.3 mm emaye kaplı bobin teli (yaklaşık 35 metre)
  • 2N2222 transistör
  • 15 cm plastik boru (2.5 cm çap)
  • 22K direnç
  • 9v pil
  • 1.5 luk kablo
2. Adım: Telleri sarmak

    Bobin telini boruya sarıyoruz. Borunun elektrik geçirmemesi ve bobin telinin emaye kaplı olması çok önemli. Ben 400 sarım yaptım ama yaklaşık 300 sarım yeterli olacaktır. Sararken altta ve üstte biraz fazlalık bırakın ve uçlarını kazıyın. Elektrik kablosunu ise 3 kez sarıp aşağıya doluyoruz. Telleri sardıktan sonra sıcak silikon tabancası ya da başka bir yapıştırıcıyla boruyu bir zemine sabitleyebilirsiniz.

3. Adım: Devreyi Hazırlamak

   Devreyi şekildeki gibi hazırlayın. 275 sarımlık bobin telinin bir ucu boşta kalacak. Pil olarak 9v pil kullanın. Ben 18v verdiğimde transistörü yaktım soğutucunuz yoksa 9v kullanmanızı öneririm. Ben devreyi acelem olduğu için breadboarda hazırladım siz isterseniz baskı devre yapabilirsiniz isterseniz direk lehimleyebilirsiniz.


Not: Devre çalışmıyorsa öncelikle elektrik kablosunun kutuplarını değiştirmeyi deneyin. Hala çalışmıyorsa yorumlarda sormaktan çekinmeyin :)

4. Adım: Ve Bitti

    Ve devreniz bitti. Şimdi sırada bir floresan lamba alıp nasıl çalıştığını denemek var :)


(Fotoğraftaki breadbordda sol alta bobin telini bağladım. Sağ üst ve alta ise elektrik kablosunun uçlarını bağladım)

Yorumlar.

14625 Görüntülenme

1 Favoriler
Bir Söz

“İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.”

Tagler

KENDİN YAP MÜHENDİSLİK PROJELERİ PROJE PAYLAŞIN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİS EVDE YAP PROJE YAP ARDUİNO YAZILIM PCB HAZIRLAMA NE YAPTIK DIY DIY YAPIMI NASIL YAPILIR DEKORASYON DIY FİKİRLERİ

Sosyal Medya

Facebook Instagram