Seçilmiş

Atolye

Teknoloji

Ev & Dekorasyon

Mutfak

Oyun

Outdoor

Sanat

Deprem Çantası Hazırlama

Tanıtım: Deprem Çantasının Önemi

Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.Bu gerçekle yaşıyoruz.Sizi ve sevdiklerinizi düşünerek deprem çantanızı biz hazırladık. 

1. Adım: Su

Su insanlar için hayati  önem taşımaktadır. Herhangi bir felaket durumunda bulunması en zor olan şeylerden birisidir. Bu yüzden çantanızda temiz içme suyu bulundurun.

2. Adım: Yiyecek

Yanınıza en az 3 gün yetecek miktarda yiyecek aldığınızdan emin olun. Fazla enerji veren son kullanma tarihi uzun olan yiyecekleri tercih etmenizde yarar vardır.

3. Adım: Radyo ve Piller

Sadece deprem değil herhangi bir felaket durumunda yine en çok ihtiyacınız olan şeylerden birisi de olup bitenden haberdar olmaktır. Yanınıza yedek pil almayı unutmayın!

4. Adım: El Feneri

Karanlıkları aydınlığa kavuşturan bir fener depremde size yardımcı olabilir. Yanınıza pillerini de almayı unutmayın!

5. Adım: İlk Yardım Çantası

Olası bir depremde hayati önem taşıyan unsurlardandır.

6. Adım: İlaçlarınız

Devamlı kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa yanınızda bulundurmayı unutmayın.

7. Adım: Bir Kat Giysi

Kıyafetleriniz ıslanırsa sizi hasta edip ölüme kadar götürebilir. Yanınızda yedek kıyafet bulundurmak her zaman önemlidir.

8. Adım: Bir Miktar Para

Acil durumlarda kullanmak üzere para bulundurmanız gerekir.

9. Adım: Çok Amaçlı Çakı

Yanınızda lazım olabilecek alet-edevatları taşımak yerine bunların hepsinin tek seferde bulunduğu bir çakı kullanmanız yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

10. Adım: Düdük

Depremin ne zaman ve nasıl geleceğini bilmiyoruz. Deprem sizi yakaladığında bağırmaya hatta konuşmaya bile güç bulamayabilirsiniz. Düdük bulundurmak bu gibi durumlarda çok önemlidir.

11. Adım: Kalem Kağıt

Belki sizden sonrakilere not bırakmak istersiniz, belki de radyoda duyulan bir bilgiyi not etmeniz gerekebilir. Unutmayın söz uçar yazı kalır.

12. Adım: Poşet Dosya ve Evraklar

Önemli evrak ve dokümanlarınızı  bulundurmak için su geçirmez poşet dosya bulundurmayı unutmayın!

Instructables'den Türkçe'ye çevrilmiştir.


Yorumlar.

355 Görüntülenme

2 Favoriler


coco

Trakya Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Hobi olarak yazılım ve elektronikle ilgileniyorum. Bu siteyi deneyimlerimi paylaşmak için kullanıyorum. Üye olup sizler de paylaşabilirsiniz.


Bir Söz

“İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.”

Tagler

KENDİN YAP MÜHENDİSLİK PROJELERİ PROJE PAYLAŞIN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİS EVDE YAP PROJE YAP ARDUİNO YAZILIM PCB HAZIRLAMA NE YAPTIK DIY DIY YAPIMI NASIL YAPILIR DEKORASYON DIY FİKİRLERİ

Sosyal Medya

Facebook Instagram