Seçilmiş

Atolye

Teknoloji

Ev & Dekorasyon

Mutfak

Oyun

Outdoor

Sanat

Fiberglassdan Kurşun Geçirmez Yelek Yapımı

Tanıtım: Ev Yapımı Kurşun Geçirmez Yelek

Acil durumlarda hayat kurtarabilen, beklenmedik bir anda lazım olabilen bir şeydir. Örneğin 15 Temmuz darbe girişiminde sivil halkta bu gibi bir zırh olsaydı, bir çoğu şimdi hayatta kalabilirdi. Kurşun geçirmez dedik ama her şeyin bir limiti vardır. Örneğin bu zırh yakın mesafeden 9mm bir tabancayı rahatlıkla durdurabilmektedir. Peki uzun namlulu silahlara karşı ne kadar etkili bu zırh? Bir kaleşnikov mermisi yakın mesafeden hiç zorlanmadan delip geçebilir.  Fakat yavaşlamış bir keleş mermisini veya şanslıysanız g3 mermisini durdurabilir veya yavaşlatıp ölüm riskinizi azaltabilir. 

1. Adım: Peki Nasıl?

Güçlü ve sert kurşun geçirmez yeleklerin dış kısmı genellikle kalın bir seramik plakadan oluşur (Yaklaşık 2-3 cm). Peki bu seramik banyolarda kullandığımız seramik mi? Tam olarak olmasa da kısmen aynı seramiktir. Seramik karoların sadece üst kısmındaki parlak kısım seramiktir. Yani üst kaplaması ne kadar kalınsa bizim için o kadar iyi.

2. Adım: Karoları Hazırlayın

Ne kadar ufak karo seçerseniz sizin için o kadar iyi. Çünkü tek parça karo ilk mermiyi aldığında tamamı çatlayacak ve mukavemetini kaybedecektir. 

3. Adım: Fiberglassı ve kalıbı hazırlayın

İlla kalıp kullanmak zorunda değilsiniz. Ama kendinize ahşaptan bir kalıp yapmanız vücudunuza tam oturacak şekilde olmasına yardımcı olur. Fiberglass ı da yapacağınız boyutlara göre kesin.  

4. Adım: Dizmeye Başlayın

Epoksi veya şeffaf reçine olarak geçen yapıştırıcınızı hazırlayın. Ardından kalıba yapışmaması için altına streç film serin. 

Önce seramikleri güzelce dizip reçineleyin. Ardından her attığınız fiberglass katı fırça yardımıyla iyice reçineleyin.  Toplam kalınlığı  yaklaşık 2-2,5 cm olana kadar devam edin. 

5. Adım: Sıkıştırın

En üst kata streç film koyduktan sonra işkence yardımıyla iyice sıkıştırın. İyice kuruması için 1 gün bekleyin. 

6. Adım: Ertesi Gün..

Sıkıştırdığınız plakayı işkenceleri sökerek çıkartın. Neredeyse hazır ama bitmedi.

7. Adım: Onarın

Hafif beyaz kalmış ve tam reçine emmemiş yerleri bir fırça yardımıyla yeniden reçineleyin.

8. Adım: Test Zamanı!

10 adet 9x19 mm mermiyi yakın mesafeden sıkıntısız şekilde durdurdu. Görebileceğiniz üzere arka tarafta hafif şişme yapsa da mermilerin hiçbiri tam olarak geçemedi.

9. Adım: Bu Mesafeden Keleş?

Keleşle attığımız üç mermiyi de geçirdi. Zaten bu mesafeden durdurmasını bekleyemezdik. Bu arada plakayı değiştirmedik sadece siyaha boyayıp arkasına ne kadar malzeme kullanıp kaç katman yaptığımızı yazdık.

Instructables'den Türkçe'ye çevrilmiştir.


Yorumlar.

1484 Görüntülenme

1 Favoriler


coco

Trakya Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Hobi olarak yazılım ve elektronikle ilgileniyorum. Bu siteyi deneyimlerimi paylaşmak için kullanıyorum. Üye olup sizler de paylaşabilirsiniz.


Bir Söz

“İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.”

Tagler

KENDİN YAP MÜHENDİSLİK PROJELERİ PROJE PAYLAŞIN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİS EVDE YAP PROJE YAP ARDUİNO YAZILIM PCB HAZIRLAMA NE YAPTIK DIY DIY YAPIMI NASIL YAPILIR DEKORASYON DIY FİKİRLERİ

Sosyal Medya

Facebook Instagram