Seçilmiş

Atolye

Teknoloji

Ev & Dekorasyon

Mutfak

Oyun

Outdoor

Sanat

Evde Güneş Paneli Yapma

Tanıtım: Yenilenebilir Enerji

Günümüzün  en büyük sorunlarından birisi de şüphesiz  fosil yakıtların yol açtığı zararlardır. Kırsal bir kesimde oturuyorsanız insanların güneş enerjisini elektriğe çevirdiğine şahit olabilirsiniz. Sizler de yurtdışından uygun fiyatlara güneş paneli hücresi sipariş edebilir, kendi güneş panellerinizi yapabilir hatta bunları satabilirsiniz. Bu yüzden sizlere bugün elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Merak ettiğiniz sorular varsa kayıt olup yorum yapabilirsiniz.

1. Adım: Seri Olarak Bağlayın

Güneş hücrelerini seri olarak bağlarsanız ürettikleri voltajı arttırırsınız. Ön taraftan çektiğiniz gümüş şerit kabloyu diğer hücrenin arka tarafına lehimleyeceğiz.

Bunun için önce lehim yerlerine ufak bir lehim yapın. Ardından şeridi üzerine getirip ısıtın. Böylelikle tutturmuş olacaksınız.

Ayrıca gerekli bütün malzemeleri kit olarak satın alabilirsiniz.

2. Adım: Devam Edin

İhtiyacınız olan miktara kadar devam edin. Bir sıranın sonuna gelince ikinci sıraya başlayın. Ardından sıraları; voltaj arttırmak istiyorsanız seri, akım arttırmak istiyorsanız paralel bağlayın. Bizler voltaj arttırmak istediğimiz için seri bağladık. Bu projede toplam 12 hücre kullandık.

3. Adım: Test Zamanı

Elde ettiğimiz voltajı test ettik. Toplam 12 adet tamamı seri bağlanmış hücreden 6.4 volt gibi bir değer elde ettik. 12 voltluk bir bataryayı şarj etmek istiyorsanız bu miktar yetersiz kalacaktır. Yaklaşık olarak 24 hücrenin seri bağlanması 12 voltluk bir pili şarj etmeye yetebilir. Yine de merak ettikleriniz varsa sormayı unutmayın!

Instructables'den Türkçe'ye çevrilmiştir.


Yorumlar.

1722 Görüntülenme

0 Favoriler


coco

Trakya Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Hobi olarak yazılım ve elektronikle ilgileniyorum. Bu siteyi deneyimlerimi paylaşmak için kullanıyorum. Üye olup sizler de paylaşabilirsiniz.


Bir Söz

“İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.”

Tagler

KENDİN YAP MÜHENDİSLİK PROJELERİ PROJE PAYLAŞIN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİS EVDE YAP PROJE YAP ARDUİNO YAZILIM PCB HAZIRLAMA NE YAPTIK DIY DIY YAPIMI NASIL YAPILIR DEKORASYON DIY FİKİRLERİ

Sosyal Medya

Facebook Instagram