Seçilmiş

Atolye

Teknoloji

Ev & Dekorasyon

Mutfak

Oyun

Outdoor

Sanat

Klon Arduino Serial Port Bağlantısı

Tanıtım: Klon Arduinolar

Fiyatları sebebiyle tercih  edilen klon arduinolarda şimdiye kadar arduino serialport sıkıntısı dışında büyük bir problem yaşamadım. Aliexpress gibi sitelerden 2-3 dolara, Türkiyede de yaklaşık 10 tl ye kolaylıkla bulunabilen bu 'arduino'ların en büyük sıkıntısı Windows 7 ve öncesi  sürümlerde driver sıkıntısı çıkarmasıdır.

Aslında bu sıkıntının sebebi, klon arduino üreticilerinin masraftan kaçınmak için seri porta atmel yerine çin malı CH340 tipi çevirici kullanmalarıdır. Bu çeviricinin driverlerini indirdiğiniz taktirde sıkıntısız şekilde kullanabilirsiniz.


Driverlerin İndirme Linki:İndir

1. Adım: Diğer Problemler

Dediğim gibi klon arduino boardlarının üzerinde orjinaliyle neredeyse aynı elemanlar bulunur. CH340 Hariç tabii ki. 

Peki Bunun Dezavantajı Nedir?

Arduinonuzu normal ve arduino idesiyle kullandığınız sürece  herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Taa ki farklı denizlere açılana kadar. Yani Arduino UNO yu bilgisayarınıza Fare, Klavye hatta gamepad olarak tanıtmak isterseniz karşınıza taak diye bir CH340 sorunu çıkacaktır. Bu problem orjinal arduinolarda yaşanmamaktadır ve üzerlerinde yine atmel marka başka bir çip bulunur. Bu çip kolaylıkla programlanıp bilgisayarınıza farklı elemanlar olarak tanıtılabilir. 

Yorumlar.

311 Görüntülenme

0 Favoriler


coco

Trakya Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Hobi olarak yazılım ve elektronikle ilgileniyorum. Bu siteyi deneyimlerimi paylaşmak için kullanıyorum. Üye olup sizler de paylaşabilirsiniz.


Bir Söz

“İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.”

Tagler

KENDİN YAP MÜHENDİSLİK PROJELERİ PROJE PAYLAŞIN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİS EVDE YAP PROJE YAP ARDUİNO YAZILIM PCB HAZIRLAMA NE YAPTIK DIY DIY YAPIMI NASIL YAPILIR DEKORASYON DIY FİKİRLERİ

Sosyal Medya

Facebook Instagram