Seçilmiş

Atolye

Teknoloji

Ev & Dekorasyon

Mutfak

Oyun

Outdoor

Sanat

Evde PCB Yapımı

Tanıtım: Ev Yapımı PCB

Bugün kolay bulunabilen malzemelerle evde pcb yapımına bakacağız.

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • Aşındırıcı (Demir Klorür veya Hidroklorik Asit ve Oksijenli Su Karışımı)
  • Dremel (Delikleri delmek için)
  • Ufak bir kap
  • Biraz tiner
  • Bakır PCB


1. Adım: Nasıl Oluyor?

Aslında sistem çok basit. Devrenizin çizimini dergi kağıdına veya fotoğraf kağıdına (A4 kağıdıyla da oluyor dikkatli yaparsanız.) tonerli siyah beyaz yazıcıyla basın.
Şunu da belirtmek isterim ki; renkli lazer yazıcılarla olmuyor nedense. Kara tonerli yazıcı gerekli.

Basılmış kağıdı bakır levhanın üzerine bir kaç parça bant yardımıyla tutturun. Ardından ütünüzü en yüksek derecede 40-50 saniye kadar gezdirin. Tonerin bakıra geçtiğinden emin olduktan sonra pcb'nizi ufak bir kapta su yardımıyla temizleyin. Üzerinden kağıdı nazikçe temizledikten sonra aşındırıcı çözeltinize atın.

Demir Klorür daha hızlı hallediyormuş bu işi. Daha önceden Hidroklorik asit + H2O2(oksijenli su) karışımıyla yaklaşık 5 dk içerisinde gayet iyi bir sonuç almıştım. Ardından kalan toneri tiner yardımıyla çıkarın ve hazırsınız. 

2. Adım: Devrenizi Basın

Normal tonerli yazıcı kullanın. Nitekim ColorJet'ler ve DeskJet'ler olmuyor. 

Parlak kağıtları tercih edin. 

3. Adım: Ütüleyin

Kağıdınız kalınsa ütünüzü en yüksek dereceye alın. Eğer değilse orta ayarlar yeterli olacaktır.

4. Adım: Temizleyin

3-4 dakika kadar suyun altında kağıdı yumuşatın. Yumuşattıktan sonra toneri kaldırmadan rahatlıkla kağıdı temizleyebileceksiniz.

5. Adım: Fazlalıklar

PCB nizin fazlalıklarını kesin. İnce zımpara ile kenarlarını yumuşata da bilirsiniz. 

6. Adım: Gözden Geçirin

Ne kadar temizlediysek de ince yollar arasında kağıt parçaları kalmış olabilir. Tornavida ucu, bıçak gibi sivri uçlu birşeyle temizleyebilirsiniz. 

Ayrıca silinmiş veya deformasyon görmüş yollar var ise asetat (permanent) marker kalem ile üzerinden geçebilirsiniz. 

7. Adım: Aşındırın

Burada en dikkat etmeniz gereken şey metal kutu kullanmamanızdır. Metal kutu kullanırsanız aşındırıcınız ile tepkimeye girer. 

Havadar bir ortamda çalışın. Kullandığınız aşındırıcıya göre değişse de çıkacak gazların pek hayrınıza olduğunu düşünmüyorum.

8. Adım: Durulayın

Aşındırdıktan sonra çeşme suyuyla durulayın. PCB ye direkt olarak el ile dokunmayın. Üzerinde aşındırıcı kalmış olabilir. Bu yüzden cımbız gibi bir şeyle durulayın.

9. Adım: Kalan Toneri Temizleyin

Tinerle kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Onun dışında parlak ve kolay lehimlenebilir bir yüzey için ince zımparayla zımparalayın.

10. Adım: Delikler

PCB üzerine gerekli yerlere delik açmak için el matkabına ihtiyacınız var. Dremel markası matkaplar gayet iyidir. Ayrıca Aliexpress gibi sitelerde uygun fiyatlı alternatifleri de mevcuttur. 

11. Adım: Bitti

Merak ettiğiniz her şeyi yorum olarak sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışırız.

ASCAS Adlı Kullanıcıdan Türkçe'ye Çevrilmiştir.Site Link: Instructables


Yorumlar.

584 Görüntülenme

0 Favoriler


coco

Trakya Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Hobi olarak yazılım ve elektronikle ilgileniyorum. Bu siteyi deneyimlerimi paylaşmak için kullanıyorum. Üye olup sizler de paylaşabilirsiniz.


Bir Söz

“İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.”

Tagler

KENDİN YAP MÜHENDİSLİK PROJELERİ PROJE PAYLAŞIN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİS EVDE YAP PROJE YAP ARDUİNO YAZILIM PCB HAZIRLAMA NE YAPTIK DIY DIY YAPIMI NASIL YAPILIR DEKORASYON DIY FİKİRLERİ

Sosyal Medya

Facebook Instagram